Pri vsakemu razvoju novih izdelkov, ali pa nove tehnologije, je ključnega pomena izdelava prototipa. To pa zato, ker je prototip zgodnja različica izdelka, ter nam ta omogoča razno testiranje in pa preizkušnje raznih konceptov, tako da je lahko nato končna različica izdelka čim boljša in čim bolj kvalitetna.
No tako pa so tukaj pomembni mnogi koraki, ki so ključni ko se izvaja izdelava prototipa. Prvi korak pa je ta, da se definira vse ideje in pa cilje, ki jih imamo z nekim izdelkom, oziroma z neko tehnologijo, ki jo želimo razviti. Tukaj pa si moramo jasno opredeliti namen, ki ga bo imel naš prototip, ter temu primerno tudi narisati, oziroma skicirati sam osnutek, kako bo to na koncu izgledalo in kakšne funkcije bo imel.
Nato pa je potrebno v to vključiti tudi primerno načrtovanje in raziskovanje, tako da bomo imeli vse podatke, ki jih potrebujemo o neki temi, predno se bo lahko naredila izdelava prototipa. Temu pa nato sledi še oblikovanje, kjer pa se najpogosteje uporablja razno programsko in pa grafično opremo, da se lahko prototip najbolje oblikuje, ter bo nato ta takšen, kot smo si ga zamislili, kar pa nam bo konkretno pomagalo nato pri izdelavi končnega produkta.
Ko pa smo premislili in zbrali vse podatke, tehnologijo in vse kar potrebujemo, pa se lahko izdelava prototipa le prične. Ko pa imamo to narejeno, pa se lahko nato na prototipu začnejo razni testi in pa načrti za izboljšave. Temu pa je prototip tudi namenjen, torej da z raznim testiranjem ugotovimo, ali je kaj s tem narobe in pa kako bi ga bilo mogoče izboljšati, da bo lahko nato končni izdelek čim bolj kvaliteten in primeren za na primer prodajo.
Zato pa tega člena ne smemo pozabiti, kadar izdelujemo, oziroma razvijamo kakšen nov izdelek ali tehnologijo, katerega morda nameravamo tudi prodajati.